Upekli jsme cookies. Dáš si s námi?

Mmm, ty voní! Na našem webu jsme upekli cookies a budeme rádi, když si dáš s námi. Používáme je nejen k tomu, aby náš web správně fungoval, ale také k anonymní analýze údajů toho, kde všude na našich stránkách mlsáš. Tak co, máš chuť?

Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
27
.
3
2023
|

E-shopy očekávají růst nejpozději v druhé polovině roku

K tradičnímu meziročnímu růstu se e-shopy vrátí nejpozději ve druhé polovině letošního roku, předpovídá Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Česká e-commerce přitom dosáhla v roce 2022 celkových obratů ve výši 197 miliard korun.

APEK potvrzuje, že v loňské roce došlo k vůbec prvnímu útlumu online prodejů v historii. A to nejen u nás, ale i ve světě. Na vině byl covid, který nejdříve přinesl doslova raketový růst online prodejů. Po jeho odeznění se objemy nákupů začaly znovu vracet na dlouhodobou úroveň a dosáhly očekávaného meziročního růstu o 8 procent. Podobnou prognózu k růstu má APEK i pro letošní rok.

Zdroj: APEK, Heureka (2022)

Mimo jiné APEK také v loňském roce zkoumal chuť online zákazníků nakupovat na internetu a zjistil, že alespoň jednou měsíčně tu nakupuje 55 % z nich. Nadále přitom platí, že nakupování po síti je pro uživatele internetu pohodlnější než návštěva tradičních kamenných obchodů. Jako dvě hlavní výhody objednání zboží z e-shopu vidí zákazníci v úspoře času i peněz. Cenově přijatelnější prostředí internetu prý vnímá 20 procent všech online zákazníků.

O  přínosech E-commerce informuje přehledně také studie zpracovaná APEK a Heurékou v roce 2022.

ZPĚT NA VÝPIS ČLÁNKŮ

Přečti si taky