Upekli jsme cookies. Dáš si s námi?

Mmm, ty voní! Na našem webu jsme upekli cookies a budeme rádi, když si dáš s námi. Používáme je nejen k tomu, aby náš web správně fungoval, ale také k anonymní analýze údajů toho, kde všude na našich stránkách mlsáš. Tak co, máš chuť?

Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
27
.
3
2023
|

Perete se s novými pravidly elektronické komunikace se zákazníky?

Petra Dolejšová je advokátka se specializací na e-commerce a marketingový svět. Jak sama říká, nachází řešení tam, kde se jiní zamotali. Pokud se to nedávno stalo i vám, a to v souvislosti s novelami zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku, projděte si s námi 7 nejčastějších mýtů, které Petra ve své praxi potkává a s majiteli e-shopů aktivně řeší. A pokud znáte další a budete se o nich chtít poradit, klikněte sem. Ráda Vás nachytří způsobem, který vás bude bavit.

1. „Nově mohou slevy a výprodeje trvat jen 30 dnů."

Kdepak. Nové pravidlo 30 dnů se pro slevy použije jen pro stanovení částky, ze které slevu komunikujete a kterou nově musíte uvést jako přeškrtnutou, původní cenu. To je ale vše. Slevu samotnou pak můžete mít „přiměřeně dlouhou“ dobu. Ta není nikde definovaná a může být (typicky u sezónních výprodejů) i na pár měsíců.

2. „Pokud budu pro slevy používat kódy, jsem z nového pravidla venku."

Ne tak docela. Pokud jsou kódy dostupné víceméně všem (typicky: máte je rovnou na e-shopu), není to individuální přístup k zákazníkovi a z nového pravidla pro slevy jste nevyklouzli.  

3. „Pokud musíme u slev nově uvádět nejnižší cenu za produkt, musíme sledovat vývoj cen nejen na e-shopu, ale i v kamenných prodejnách."

Pokud máte oddělené prodejní kanály (a tedy oddělený marketing pro tyto kanály), potom si e-shop i kamenná prodejna jedou ceny a komunikaci slev samostatně. Odlišné ceny na e-shopu a v retailu vás tak nemusí pálit. Jsou to dvě samostatné jednotky.

4. „Nově musíme ověřovat naše recenze."

Nemusíte. Pokud se rozhodnete, že recenze nebudete ověřovat, můžete i nadále s recenzemi pracovat. Musí být ale na první dobrou patrné, že recenze není nijak ověřená a mohl ji tak napsat kdokoliv. Nejčastěji si pomůžete jednoduchými štítky.

5. „Nově musí být na e-shopu tlačítko ,Objednávka s povinností platby'."

Ano a ne. Copy může být různé, musí z něj ale plynout právě ta povinnost platit. V pohodě tedy je i „Objednávám a zaplatím“, „Koupit a zaplatit“ nebo „Kupuji“. Jen „Objednávám“ ale nestačí.


6. „Nově musíme uvádět, podle jakých parametrů řadíme na e-shopu produkty."

Nemusíte. Toto pravidlo pro klasické e-shopy neexistuje. S novelou přišla tato povinnost (a e-shopařský hoax) pouze pro online tržiště (platformy). Vás, coby běžných prodejců, se ale nijak netýká

7. „Záruka za zboží je dva roky.“

Není. Dvouletá záruka za kvalitu zboží tak, jak jsme ji znali, s novelou skončila. Nově odpovídáte „jen“ za to, že je zboží ke dni předání zákazníkovi v pořádku. Záruku můžete i nadále poskytovat, je to ale už jen na vás. A nezapomeňte se mrknout, jestli u popisku produktů „dvouletou záruku“ i nadále neslibujete. Nevědomky byste si tak do ní nabíhali „dobrovolně“.

Kdo je Petra Dolejšová:
Advokátka se specializací na právo v oblasti e-commerce, marketingu, ochranu osobních údajů a značky. Často a ráda předává své know how na školeních, ze kterých vynechává paragrafy, na jejich místo sází příklady z praxe, lehkost a vtip. Posluchačům se nechce věřit, že po jejích přednáškách “chtějí právní přídavek”.

ZPĚT NA VÝPIS ČLÁNKŮ

Přečti si taky