5. Aplikační

Říká ti něco pojem rozšířená realita (augmented reality)? Nebo bude úloha tvé první setkání s touto slibnou technologií budoucnosti?

Pro vyřešení budeš potřebovat aplikaci Kinesis (zdarma ke stažení pro Android a iOS), která nabízí některé ukázky využití rozšířené reality. Na festivalu Future Port Prague se s ní možná setkáš ještě několikrát, proto je dobře, když ji budeš mít připravenou v telefonu. Pro správnou funkčnost je dobré mít alespoň verzi 1.2.


Začneme jednoduchou ukázkou. Zkus pomocí aplikace Kinesis rozpohybovat následující obrázek a jako řešení zadej slovo, které co nejvýstižněji popisuje, co nebo kdo se objeví v protisměru.

Aplikační


Soutěž již skončila. Děkujeme všem hráčům za účast.

Řešení a komentáře

Pokud si nainstalujete aplikaci Kineses, spustíte ji, vyberete "Spustit kameru" a namíříte kamerou na obrázek, ten se rozpohybuje a po chvíli proti chodkyni po silnici zřetelně projede CYKLISTA. Alternativní odpověd "KOLO" nebyla uznána, protože ji považujeme za méně výstižnou - a většina účastníků nám naštěstí dává za pravdu.

Tato úloha nám připravila krušnou chvilku. Původně totiž měl být obrázek, video i řešení úplně jiné. Aplikace Kinesis měla na festivalu i jiné funkce a kvůli změnám na poslední chvíli nebylo jisté, zda Apple stihne její schválení ve store už o den dříve. Napjatě jsme doufali, že ano, pro zvýšení šance jsme kvůli tomu dokonce změnili pořadí úloh, dali tuto jako poslední "předfestivalovou" a posunuli její zveřejnění až na odpoledne. Schválení se naštěstí povedlo (Apple patří dík za prioritní vyřízení), ale bohužel ve verzi, kdy na zařízení s iOS nešlo naše video vůbec přehrát.

Zhruba tři hodiny před zveřejněním nastalo tedy horečné vymýšlení, co s tím. Vyměnit úlohu za úplně jinou dost dobře nešlo - jednak jsme žádnou vhodnou neměli, ale především jsme potřebovali, aby si účastníci ještě před festivalem vyzkoušeli a nainstalovali Kinesis (především ale nejen kvůli úloze Rozšířená). Od úvah typu "jablíčkáři mají smůlu" přes "dáme jim náhradní hádanku, po jejímž odpovězení se zobrazí video na webu" jsme nakonec skončili u procházení všech ostatních videí, která v aplikaci již byla a která původně vůbec nebyla myšlená ani určená pro naši soutěž. Hledali jsme v nich něco, na co se zeptat, aniž by byla odpověď příliš snadno odhadnutelná dopředu.

Nakonec kolega (a díky mu za to!) přišel na to, že cyklista jde dokonce (byť ne dokonale) napasovat na závěrečné bonusové heslo. Poslední drobná panika pak vypukla po zjištění, že zrovna z tohoto videa je screenshot veřejně viditelný na store jako ilustrační obrázek k aplikaci. Naštěstí chvíli před objevením cyklisty. Uff. A takhle to tedy dopadlo, snad nepříliš násilně.


Pro zadání odpovědi je potřeba být přihlášen.

www.etnetera.cz futurequest@etnetera.cz