4. Výběrová

Konečně je tu úloha, která prověří i mozkové závity. Cílem je najít nejdelší možné slovo, jehož všechna písmena lze ve správném pořadí vybrat ze všech tří následujících nápisů:


Pro lepší pochopení uvádíme jeden ilustrační příklad. Pokud by zadání bylo následující:

potom by řešení znělo "etnetera", neboť tato písmena lze nalézt ve všech třech řádcích:

Pamatuj, že toto byl jen příklad na ukázku. Pro řešení úlohy je třeba podobným způsobem vybrat slovo z delšího (a těžšího) zadání na začátku.


Soutěž již skončila. Děkujeme všem hráčům za účast.

Řešení a komentáře

Čtvrtá úloha byla konečně výzvou, alespoň pro většinu účastníků. Zadaný úkol zní poměrně jednoduše, ale je to zrádný dojem. Asi všichni brzy zjistili, že to tak snadné nebude. Primární zamýšlené řešení bylo naprogramovat zkoušení všech možností, ideálně s pamatováním mezivýpočtů ("dynamické programování"), což je relativně známá úloha, která se jmenuje Nejdelší společná podposloupnost. Jen se musel algoritmus rozšířit na tři posloupnosti místo dvou. I toto řešení lze najít online, ale už to dá trochu práci a člověk musí vědět, co hledat. Vzhledem k použité abecedě (aby výsledek byl opravdu slovo) a délce (nechtěli jsme to přehánět) se to dalo zvládnout i bez onoho pamatování mezivýpočtů.

Pokud výše uvedený problém neznáte, dal se někde stáhnout seznam českých slov a každé z nich vyzkoušet, zda vyhovuje - což se sice stále ještě musí programovat, ale už je to výrazně jednodušší.

No a jinak nezbylo nic jiného, než to nějak vyzkoušet ručně. Báli jsme se, že to bude skoro nereálné, ale mnoho účatníků to v kratším či delším čase zvládlo. Všechny tři možnosti postupu řešení byly použity.

Řešením je slovo MINISTERSTVO:

  • hosplakomyiunionasnadifutureportxasledujutikvotrubyhale
  • uympiksolhnaixfestivalukoulemprosityplinkyvaitebkourada
  • tuhlossmakhafiyxpraguenoirlsrotmezerhlhusabotucevysokim

Pro zadání odpovědi je potřeba být přihlášen.

www.etnetera.cz futurequest@etnetera.cz