Etnetera Group roste v roce 2021/2022 o 15 procent, úspěšně akvíruje v automotive a slaví čtvrtstoletí Etnetery na trhu

19
.
4
.
2022

Zrychlující se digitalizace v Česku přinesla přední české IT skupině další příležitosti k růstu. Etnetera Group uzavírá svůj hospodářský rok 2021/2022 s předběžným obratem 426 milionů korun, meziročně vyšším o 15 procent. Dál roste i její ziskovost – EBIT ve výši 54 milionu korun je meziročně vyšší o 22 procent. Strategicky se skupina zaměřuje na rozvoj nových kompetencí v konzultační činnosti, bankovnictví nebo e-commerce. Na konci roku 2021 zakládá společný softwarový podnik se ŠKODA AUTO a nový fiskál otvírá podporou umělé inteligence (AI).

“Naše výsledky ukazují, že jsme byli na mimořádné tempo digitalizace v roce 2021 i na objem nových projektů dobře připraveni, stejně jako jsme dokázali velmi rychle reagovat na strategicky zajímavé příležitosti s našimi dlouholetými partnery, “ říká Martin Palička, CEO Etnetera Group. “Rostoucí obrat o 15 procent i vyšší ziskovost o 22 procent nám dávají optimismus i pro letošní rok, kdy chceme obratově vyrůst nad 500 milionů korun,” dodává.

Poznámka: Jde o nekonsolidovaný hospodářský výsledek.

Nové kompetence i firmy ve skupině

Začátek hospodářského roku 2021/2022 věnovala Etnetera Group segmentu e-commerce a nové ECOM divizi, vyčleněné v rámci technologické společnosti Etnetera. Vedoucím divize se stal Martin Kačer, zkušený team leader i vývojář produktů Etnetery.

V létě navázala Etnetera Group inovační podporou českých firem, a to prostřednictvím nové společnosti Etnetera Sense, zaměřené na konzultační činnost. Pod vedením Jiřího Štěpána začíná více podporovat komplexnost nových projektů a těžit z obchodních synergií ve skupině.

Podzim předznamenává revoluční projekt v automotive - společný podnik Etnetera Group a ŠKODA AUTO s názvem Green:Code vzniká v prosinci 2021. Firma je řízena oběma partnery a připravena vytvářet software nové generace pro éru elektromobility. ŠKODA AUTO tak opírá realizaci digitalizační strategie NEXT LEVEL - SKODA STRATEGY 2030 právě o Etnetera Group.

Softwarový vývoj, data, komunikace

Technologickým tahounem skupiny je Etnetera. Jako tradiční technologický partner významných značek např. ŠKODA AUTO, ČSOB, O2 či ROSSMANN pokračuje i v roce 2021 ve stavbě webových a mobilních aplikací na míru v segmentech finančních služeb (Direct pojišťovna), automotive nebo telekomunikací. Na vlastní platformě Etnetera Ecommerce Framework staví robustní e-commerce řešení pro silné hráče v segmentu finančních služeb nebo retailu (nejnověji pro síť drogerií ROSSMANN).

Obrat Etnetery ve 2021/2022 ve výši 319 mil korun je tak meziročně vyšší o 14,9 procenta. Dosahuje provozní ziskovosti 12,8 procent a šestý rok v řadě získává Etnetera nejvyšší AAA finanční rating dle kritérií společnosti Bisnode.

Portfolio Etnetera Group dál posiluje nabídka datových služeb od společnosti Etnetera Activate, kterou od loňského roku vede Pavel Pola. Její služby v oblasti marketingové automatizace a webové nebo datové analytiky, které vychází z konceptu digitální maturity (platformy pro sběr, konsolidaci, analýzu a využití dat pro personalizaci a chytrý emailing) se i v tomto roce osvědčují klientům v oblasti bankovnictví (ČSOB, KB nebo Raiffeisen BANK) či retailu (ROSSMANN, Dr. Max, Notino, MAKRO, Baťa a další). Nové klienty oslovují mimo jiné CDP (Customer Data Platform) řešení, webová analytika nebo aktuální cookie consent.

Také kreativní komunikační agentura Etnetera Motion pokračuje v budování svého portfolia v Etnetera Group, a to v oblasti marketingových strategií, brand buildingu či produkci obsahu. Její dlouhodobá spolupráce se ŠKODA AUTO pokračuje v lednu 2022 vítězstvím v tendru na ATL kampaně českého trhu a kromě tradičních klientů ROSSMANN, NIVEA nebo MSD získává agentura nově také innogy a HERO.CZ. Konec hospodářského roku přináší změnu na pozici CEO, vedení agentury přebírá Michal Bubeníček. Chce se více zaměřit na technologické trendy v komunikaci, například zapojování AI (umělé inteligence) nebo využití virtuálních platforem metaverse.

Technologie postavené na lidech

Za všemi projekty i úspěchy Etnetera Group stojí konkrétní lidé, jejichž pracovní podmínky během doznívající pandemie covid-19 podpořila firma například finančním příspěvkem pro práci z domova. V současné době investuje více než 10 milionů korun do úpravy stávajících kanceláří tak, aby lépe vyhovovaly novému režimu práce a dovolily i více aktivního odpočinku.

Kromě sídla v Praze Holešovicích má Etnetera Group i několik regionálních poboček. Ke stávající v Jihlavě přibyla v posledním roce ještě Plzeň i spolupracující pracoviště v Ostravě, ve výhledu je také Brno.

Ukazatelem spokojenosti zaměstnanců Etnetery je mimo jiné jejich loajalita k firmě, dokumentovaná počtem odpracovaných let. Každý rok firma odmění finančním příspěvkem na rodinnou dovolenou ty, kteří v ní strávili 10 let. V uplynulém hospodářském roce tak předala šek na 100 tisíc korun hned dalším deseti zaměstnancům.

Čtvrtstoletí i stoletá vize

Důvodem k bilancování nejsou pro Etnetera Group jen letošní hospodářské výsledky, ale také 25 let od vzniku původní společnosti Etnetera. Ta dala základ celé dnešní skupině a zůstává jejím největším členem. K oslavě narozenin v pražském Planetáriu pozvala Etnetera všechny, kteří se na jejím úspěchu v historii i současnosti podíleli. Druhým slavnostním momentem byla nedávná společná výsadba stovky stromů s klienty Etnetera Group jako symbolu udržitelného podnikání pro příštích sto let.

Další plány

Pro následujících 12 měsíců avizuje Etnetera Group už nyní zcela jasné plány. Novinkou v jejím portfoliu bude umělá inteligence (AI), pro jejíž podporu aktuálně vytváří novou divizi v rámci Etnetery. Jejího vedení se ujímá Václav Peterka, bývalý CEO Etnetera Motion. Předpokladem je, že se AI divize stane další samostatnou společností ve skupině.

Podobné osamostatnění plánuje Etnetera i v další oblasti vývoje, aktuální informace o tom přinese během letošního podzimu.

O Etnetera Group:

Společnost Etnetera Group je prostřednictvím společností Etnetera, Etnetera Motion, Etnetera Activate a Etnetera Sense zkušeným partnerem klientů při rozvoji digitální formy podnikání. Navrhuje a vyvíjí webová a mobilní řešení pro komunikaci se zákazníky a ecommerce, datovou a webovou analytiku a marketingovou automatizaci. Poskytuje konzultační služby v oblasti rozvoje e-commerce i agenturní full-service v oblasti kreativních komunikačních strategií zaměřených na brand building, influencer marketing, design nebo produkci obsahu. Obrat Etnetera Group za rok 2021/22 činil před konsolidací 426 mil korun.

Kontakt pro média:

Mgr. Rita Gabrielová

Manažerka komunikace, Etnetera Group

rita.gabrielova@etnetera.cz

+420 702 174 103