Fortuna | Etnetera

Fortuna

Jedna z technologicky nejvyspělejších mobilních aplikací na českém trhu

#3 v kategorii sporty na App Store
4,7/5 vysoké hodnocení (7 400 hodnocení)
1 000 000 stáhnutí aplikace

Aplikace Fortuna, vytvářená pro společnost Fortuna Game a.s., nabízí svým uživatelům na pobočkách či webu v Česku, Polsku, Slovensku a Rumunsku možnost sázet online na kompletní kurzovou nabídku. Součástí jsou i live sázky a sázky na virtuální sporty, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Aplikace běží na zařízeních se systémy Android a iOS včetně iPadů.

 

Funkce

 • Kompletní sázková nabídka
 • Sázky Live
 • Komplexní/propracované statistiky
 • Jednoduché a rychlé ovládání 
 • Přihlášení dotykem a obličejem (FaceID na iOS) 
 • Rychlosázka
 • Live statistiky u live událostí 
 • Streamy 
 • Push notifikace
 • Mapa poboček
 • Fulltextové vyhledávání v nabídce 
 • Notifikace na smartwatch
 • Náhrada za klubovou kartu 
 • Kontrola tiketu vsazeného na pobočce pomocí skenování fotoaparátem
 • Komunita hráčů
 • Analýzy zápasů

 

Challenge

Při návrhu (a následně také vývoji) aplikací byl kladen velký důraz na klíčové vlastnosti:

Rychlost

Uživatel by neměl trávit příliš mnoho času na loading obrazovkách. Aplikace musí být rychlá - jak z hlediska používání, tak z hlediska obsahu.

Datová úspora

Aplikace musí být datově úsporná, aby ji uživatelé byli schopni využít i na mobilních datových sítích. Zároveň musí být kurzová nabídka vždy kompletní a aktuální.

Velké množství dat a jejich rychlé změny

Kurzová nabídka v aplikaci by měla být kompletní a neustále aktuální. V případě Live sázení, kde dochází ke změnám i několikrát za vteřinu, se jedná o opravdovou výzvu.

Pokročilé možnosti smartphone

Samozřejmostí aplikace jsou push notifikace o stavu vsazených tiketů, marketingové push notifikace, využití GPS navigace pro zobrazení nejbližších poboček, scanování pobočkových tiketů atd.

Komunita

Stále rozrůstající se komunita hráčů, kteří chtějí sdílet své vsazené tikety a dojmy ze zápasů. Zároveň se jedná o jednu z nejpoužívanějších funkcí ve webové aplikaci.

Zábava

Uživatele musí práce s aplikací bavit a při přechodu z desktop webových aplikací by neměl zaznamenat sebemenší potíže s používáním (a použitelností).

Jako benchmark, co do rychlosti a feature-setu (scope of the app), nám posloužila stávající (hybridní) aplikace od předchozího dodavatele.

Stanovili jsme si však vyšší cíle a inspirovali se zahraničními trendy. V současné době se technologicky jedná o jednu z nejvyspělejších aplikací na českém trhu.

 

Řešení

 

Workflow

Design prototyping

Vývoj nových nativních aplikací trval více než rok. Samotnému programování předcházelo iterativní setkávání s klientem nad návrhy aplikace. Po několika měsících prací na základním konceptu designu jsme se mohli pustit do programování.

MVP

V designovacích fázích byl brán zřetel na velké množství funkcí, které by aplikace měla obsahovat. Rozsah požadovaných funkcí značně převyšoval rozsah stávající aplikace. Abychom zkrátili čas nutný k vývoji a dodali aplikaci uživatelům co nejdříve, rozhodli jsme se (společně s klientem) jít cestou MVP (Minimum Viable Product), kde minimální rozsah aplikace byl stanoven na “ekvivalentní k stávajícímu řešení”.

Komunikace

Během vývoje se ukázalo známé pravidlo - “neexistuje dokonalé zadání”. Někdy je potřeba komunikovat s product ownerem, který byl v tomto případě na straně klienta, a zadání dospecifikovat či navrhnout jiné řešení. Vzhledem k tomu, že backendové řešení pro nové aplikace bylo plně v režii klienta, byla při návrhu a tvorbě API nutná spolupráce a komunikace s backendovým týmem “na přímo”. Za účelem zefektivnění procesu vytvořil klient pro část našeho týmu prostor ve svých kancelářích, kde probíhal návrh rozhraní API. Tento způsob spolupráce se nám osvědčil a pokračujeme v něm dodnes.

Dual-track

Koncept designu bylo nutné rozpracovat pro jednotlivé části aplikace. Použili jsme Dual Track Agile Process, který nám umožnil vyvíjet vzhled a UX paralelně se samotným vývojem aplikace. Agilní vývoj byl rozšířen o discovery track, ve kterém probíhal design sprint (iterativní vývoj vzhledu jednotlivých částí aplikace) alespoň jeden sprint v předstihu před samotným vývojem konkrétní obrazovky či feature. Do nových sprintů tak vývoj vstupoval vždy s ověřeným a schváleným grafickým návrhem.

Agile

Pro řízení vývoje jsme použili osvědčené agilní metody (Scrum). Vývoj probíhal ve čtrnáctidenních cyklech, kdy byl na konci každého cyklu představen zárodek aplikace klientovi a přibližně v polovině byla naplánována další práce na vývoj. Abychom se neustále zlepšovali v procesu vývoje, následovala po každém sprintu pravidelná celotýmová retrospektiva odhalující neduhy poslední iterace.

 

Technologie

Websockety

Aplikace poskytuje širokou nabídku kurzů. V případě Live událostí se jejich hodnoty mění i několikrát za vteřinu a stahovat je pomocí periodických refreshů (polling) by znamenalo načítání velkého množství dat. Z tohoto důvodu jsme zvolili technologii otevřeného websocketového spojení, pomocí kterého nám sázkový server “pushuje” pouze změny v nabídce, které jsou v tu chvíli na backendu k dispozici.

Push notifikace

Mobilní aplikace se staly pro Fortunu dalším marketingovým kanálem. Push notifikace jsou nyní využívány nejen pro marketing, ale i pro zasílání informací o vyhodnocených tiketech a upozornění na začínající zápas. Implementace push notifikací také prošla evolucí - z původně oddělených cloud služeb (GCM pro Android a APNS pro iOS) jsme nakonec zakotvili u firebase řešení.

Touch ID & Face ID

Uživatelé se nemusí zdržovat zadáváním dlouhých hesel, ale mohou využít přihlášení pomocí otisku prstu. Na technologicky nejpokročilejších iPhonech mohou aplikovat Face ID.

Scanner tiketů

Klienti sázející na pobočkách mohou využít aplikaci pro kontrolu svého tiketu. Prostým naskenováním čárového kódu fotoaparátem telefonu se ihned dozví, v jakém stavu se jejich tiket nachází.

API

Pro aplikace jsme společně s Fortunou navrhli vhodné rozhraní pro komunikaci s backendem. API bylo navrženo tak, aby co nejvíce šetřilo data (FUP).

Generátor čárového kódu

Aplikace může sloužit rovněž jako klientská karta pro kontakt na pobočkách. Po přihlášení mají uživatelé možnost zobrazit čárový kód, který je totožný s kódem na členské kartě.

Testy

Všechny nové features jsou pokryty jednotkovými a UI testy rychle odhalující případné nedostatky.

screenshot_fortuna_mobile

Závěr

Po 14 měsících vývoje byla aplikace zpřístupněna uživatelům. Naše navržené řešení předčilo předchozí verzi co do rychlosti i funkčnosti. Výsledkem byl nárůst přijatých tiketů o 24,2%.

 • +24% nárůst přijatých tiketů 
 • +60% rychlejší aplikace 
 • 1mio stažení aplikace

 

Další rozvoj

Práce na aplikaci se nezastavila. Dedikovaný tým ji průběžně rozvíjí. Aplikace je možné stáhnout a vyzkoušet v App Store nebo na stránkách www.ifortuna.cz.

 

Reference

Jan Horyna, Head of Online Development

Uvědomuji si, jak náročný zadavatel my jako Fortuna jsme. Mobilní divize Etnetery dokázala naplnit všechna naše očekávání a požadavky. Výsledkem je aplikace, na kterou jsme hrdí po uživatelské i technické stránce. Přesto neusínáme na vavřínech a šlapeme do dalšího vývoje.

Per Widerström, CEO a předseda představenstva

Náš silný rozvoj byl podpořen rostoucím sportovním online sázením, zejména prostřednictvím mobilu, a to na všech trzích, kde Fortuna působí.

Objevte celý příběh

2019

Redesign aplikace se spodním tabbarem a novou domovskou obrazovkou. Umožňuje uživateli rychlejší navigaci v aplikaci a využívá nejnovější a prověřené UX trendy.

2018

Příchod na rumunský trh v červenci 2018 s nativními aplikacemi pro iOS a Android.

ro-fake-svg

2017

Příchod virtuálních sportů pro polský a slovenský trh. Jedná se o počítačem generovaný algoritmus umožňující nepřetržité sázky 24/7 včetně virtuálního live streamu. Mezi sporty lze nalézt motocykly, formule, psí závody, dostihy a fotbal.

2016

V roce 2016 jsme spustili zbrusu nové mobilní aplikace Fortuna pro platformy Android a iOS. Přihlášení přes otisk prstu, živé přenosy, podrobné statistiky, okamžité přijetí tiketu, push notifikace… Podívejte se, proč je aplikace špičkou v oblasti bettingu.

„Za všechno asi mluví fakt, že Etnetera tým již není ve Fortuně brán jako externí, ale jako kolegové, na které je absolutní spolehnutí. Kombinace Etnetery s naším interním IT týmem se ukázala jako trefa do černého.”

Jan Horyna – Head of Online Development

2015

Od spuštění LIVE sázek jsme se dostali až na nynější podporu pro 39 live sportů.

2014

Pro lepší spolupráci s interním týmem Fortuny sedíme pravidelně 2 dny v týdnu přímo u klienta.

Během zimní olympiády v Soči trhneme rekord v návštěvnosti bez problémů s výkonem webu – cca 300 000 lidí za den a 10 000 lidí v jeden okamžik.

2013

Čelíme s Fortunou masivním DDoS útokům. Společně eliminujeme dopady distribuovaného útoku a odvracíme tak riziko vysokých ztrát.

2012

Rozšiřujeme tým a měníme spolupráci na kontinuální dodávku. Vytváříme společný agilní tým, ve kterém se obě strany doplňují. Dostupnost dedikovaného týmu je 24/7/365

„V úzké spolupráci s týmem společnosti Etnetera se nám daří držet krok se všemi velkými světovými hráči na poli internetového sázení a pořádně zatápět lokální konkurenci na všech trzích, kde legálně působíme.”

Ladislav Wiedermann – Head of Digital

2011

Implementovali jsme korporátní web celé Fortuna Group.

Spouštíme online sázení v Polsku.

2010

Sázení během sportovní události bylo dříve sci-fi. Nyní je samozřejmostí. Společně rozbíháme systém LIVE sázení.

Oceněno Internet Effectivness Awards!

Zanedlouho jsme naše LIVE sázení dostali i do mobilních telefonů.

„Nyní máme nejlepší LIVE sázky na trhu. Česká konkurence podobný produkt ani zdaleka nenabízí.”

Michal Hanák – Hlavní bookmaker

2009

Začínáme spolupracovat s Fortuna a.s. na správě webových stránek.

Rozjedeme váš nový projekt společně?

Zanechte nám svůj kontakt a my se vám rádi ozveme.