Upekli jsme cookies. Dáš si s námi?

Mmm, ty voní! Na našem webu jsme upekli cookies a budeme rádi, když si dáš s námi. Používáme je nejen k tomu, aby náš web správně fungoval, ale také k anonymní analýze údajů toho, kde všude na našich stránkách mlsáš. Tak co, máš chuť?

Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
AUTOR
Pavel Stambrecht

Android tým se vydal na cestu za Jetpack Compose a Pokémony

Zkoumání nových postupů a technologií nás v Etneteře baví. Navíc klademe důraz na sdílení know-how mezi sebou i navenek, a proto jsme se s Android týmem rozhodli v říjnu vyrazit na víkendový teambuilding s jasným cílem - zaměřit se na téma Jetpack Compose.

Že se jedná o atraktivní téma, bylo vidět už na obsazení pronajaté chaty v Rokytnici. Co vám budu povídat, prostě se zúčastnil celý tým Android vývojářů. Chata nám poskytla dostatečné zázemí, čerstvý horský vzduch a hlavně dostatečný fokus na učení.

Chyť si svého Pokémona

Na chatu jsme sice dorazili všichni už v pátek, nicméně tento čas jsme se zaměřili hlavně na utužení týmu, zahrání si nějakých těch deskovek a nechybělo ani pivko. Hlavní program si náš kolega Alex připravil až na sobotu.

Během něj jsme si prošli témata od základů Jetpack Compose, přes definici stylů a loading stavů až po animace. Abychom ale nemluvili pouze o teorii a vyzkoušeli si i praxi, tak si každý ve svém projektu vyvíjel aplikaci s chytlavým tématem Pokémon.

Vývoj, který šetří čas

Na aplikaci jsme si všechno vyzkoušeli a společně vyřešili nejasnosti. Už po pár hodinách bylo vidět, že s Jetpack Compose se jedná o styl vývoje, který opravdu šetří čas. Podařilo se nám tak vyvinou zcela funkční appku zaměřenou na UI vrstvu.

Co UI vrstva obsahovala

  • seznam položek s loading stavem
  • načítání dalších položek pomocí „lazy loadingu”
  • detail položky s pestrým množství View prvků
  • animovaný přechod mezi obrazovkami
  • animovaný graf
  • světlý a tmavý režim aplikace

Bylo to super! Víkend nám utekl jako voda a my se do Prahy vrátili zase o něco chytřejší. Osobně věřím, že tento styl vývoje UI vrstvy mobilních aplikací zcela nahradí ten současný (Android UI). Ostatně podobně, jako tomu bylo u Kotlinu a Javy.

Přečti si taky