25
.
6
2021
|
No items found.

Můžeš podnikat? Etnetera očima středoškoláků

Do Etnetery v pražských Holešovicích v květnu zavítala nezisková organizace Můžeš podnikat, která podporuje studenty v podnikání a nezávislosti. Studenti ze středních škol u nás během několika hodin absolvovali setkání i workshopy napříč obory. A celý průběh navíc zaznamenala i naše stážistka a studentka střední školy Nicole Maříková.

Díky čtrnáctidenní stáži v Etneteře jsem měla skvělou příležitost načerpat řadu nových zkušeností a neuniklo mi ani odpoledne se studenty, kteří se přihlásili do programu Můžeš podnikat. Ty Etnetera hostila vůbec poprvé,” říká Niki.

Odpolední program začínal hodinkou s CEO Etnetery Martinem Paličkou alias Mártym (ano, i on má svou přezdívku).  „Vysvětlil nám, co je to ,tyrkysová firma‘, jak se liší od ostatních a jaké jsou zde způsoby řízení zaměstnanců,” popisuje stážistka Niki a dodává: „Ke konci přednášky jsme ,zabrousili‘ lehce do praxe a naším úkolem bylo dát do pohody nespokojeného zaměstnance - tím se na chvilku stal přímo Márty.

Neméně důležitou zkušeností byla schůzka s obchodním ředitelem Lukášem Kmínkem. Lukáš studentům vysvětlil rozdíl mezi klientským přístupem „farmer”/„hunter” a nakonec prozradil i pár know-how při prezentaci ceny. „Ty informace jsou o to cennější, když vám je přinese na zlatém podnosu někdo z reálného obchodu,” pochvaluje si Niki.

Návštěva Etnetery ale nebyla jen o přednáškách, ale také o poznání firmy jako takové. Proto se studenti společně s Nicole vydali na prohlídku Etneterie s humoristou Pajdou. „Viděli jsme celou Etneterii, každou zasedačku i zákoutí. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že poté, co nastoupí nový zaměstnanec, dozví se o něm všichni, mimo jiné, i na toaletách. I tam nějaký čas visí jeho medailonek s fotkou,” směje se Niki.

Poté ale všichni opět zasedli ke strojům. Šéf projekťáků Vláďa Beran prozradil důležitost chyb, ze kterých je fajn se umět poučit. No a poslední hodinka patřila vývoji aplikací. Tuto problematiku přiblížil Miloš Felix, který je v Etneteře vedoucím mobilního vývoje. Studenti se tak dozvěděli, co vše vývoj mobilních aplikací obnáší a proč existuje Mobilní akademie a pro koho je určena. 

Na konci workshopu nám nechali feedback i samotní účastníci. „Povídali si s námi pánové z oboru, opravdoví profesionálové. Sdělili nám spoustu praktických informací a ukázali nám, jak to v Etneteře chodí. Byl to úplně jinej vibe než ve škole,” řekl po celém odpoledni Adam z pražského SSPŠ. Potvrdil to i Andrej: „Bylo to velmi přínosné a hodně mě to inspirovalo.

Přečti si taky