Pracovní veletrh online? Je třeba vychytat mouchy

Pracovní veletrhy dostaly vlivem pandemie velkou ránu a my jsme tak na nich dlouho nemohli oslovovat zajímavé kandidáty, kteří by k nám do Etnetery zapadli. Až v polovině dubna jsme se ale konečně mohli zúčastnit prvního online pracovního veletrhu iKariéra.cz, který spojil všechny univerzity a studenty z České republiky. Může ale online veletrh nahradit ten tradiční, který je založený na osobním kontaktu?

Na začátku jsme si mysleli, že bude celý veletrh interaktivní podobně jako svět od Confer-o-maticu, který jsme si mohli vyzkoušet v březnu na etneteřích narozeninách (mrkněte na video). Veškeré záložky šlo ale „jen” proklikat a stánky byly bohužel pouze statické. Prostě žádná legrace.

S HR týmem jsme se tak stánek snažili vyšperkovat alespoň fotkami a videi, abychom studentům představili život v Etneteře co nejvěrohodněji. Navíc jsme všechno okořenili online komunikací přes Google Meet, kde na studenty čekali i naši techničtí garanti.

iKariéra.cz

A aby to byla zábava, vytvořili jsme soutěž s názvem Hravá hlava. Soutěžící v ní měli za úkol naprogramovat aplikaci v jakémkoliv jazyce a vyřešit úkol inspirovaný hrou Logik (anglicky též Mastermind) v co nejmenším počtu kroků. Ty nejlepší z nich jsme pozvali na prohlídku Etnetery, kde jim předáme i ceny za první tři umístění - roboty Ozoboty.

Raději online, než vůbec. Ale…

I přes trochu nešťastně zvolené prostředí celého veletrhu, málo interaktivních stánků a krkolomného chatu, jsme zvládli navázat kontakt s několika nadějnými dušičkami. Ty by nám v budoucnu mohly pomoci s testingem, FE vývojem nebo analýzou.

Veletrh 2018

I tak se ale svět online nemůže nikdy vyrovnat osobnímu kontaktu, při kterém může Etnetera studentům daleko lépe přiblížit uvolněnou firemní kulturu, která u nás panuje a samozřejmě samotnou práci. V minulosti jsme totiž na veletrzích točili Kofolu a pivo nebo rozdávali heliem nafouknuté balonky, které poletovaly po tamních prostorech. Možná i díky tomu jsme dokázali zaujmout výrazné množství studentů.

Příště znovu (a lépe)

Na online veletrh iKariéra.cz bychom šli znovu. Pokud by se tedy zlepšilo technické provedení, čehož si prostě všímáme daleko víc, jelikož jsou webová (a další) řešení naším řemeslem. Jako největší překážku ale vnímáme především chat, který by mohl příště fungovat lépe - hlavně by měl být více přehledný. Třeba jako klasické chatovací aplikace (Messenger apod.).

Jednotliví studenti by navíc mohli mít rovnou u svých jmen napsané zařazení dle oboru, abychom zbytečně neoslovali jako IT firma studenty cestovního ruchu, chemie nebo sociologie.

Ale i na „nudnějším" veletrhu Kariéra.cz jsme jako Etnetera dokázali zabodovat. Na našem stánku umístěném na Fakultě informačních technologií jsme si totiž dali fakt záležet. Podle dat veletrhu dokonce studenti hodnotili stánek Etnetery jako jeden z nejoriginálnějších. Paráda!

Míša a Terka

Autorky: Tereza Doubravová a Michaela Šibíková

Přečti si taky