Petr Zadražil: Z Googlu na mDevTalk #1 | Etnetera

Petr Zadražil: Z Googlu na mDevTalk #1

Ve čtvrtek 14. ledna proběhne na FIT ČVUT první mDevTalk, který Etnetera organizuje společně s Avastem a Ackee. Hlavní speaker Petr Zadražil nám vyprávěl o svém životě v Silicon Valley a potenciálu umělé inteligence pro české vývojáře.

Petře, jak ses se dostal do zahraniční pobočky Googlu?

Po studiích jsem se chtěl podívat do světa, tak jsem se hlásil do Zurichu na internship. Jenže internship byl jen pro studenty a to jsem už nebyl. Tak jsem to zkusil na plný úvazek, absolvoval pohovor v Londýně a nějakou šťastnou souhrou náhod skončil v Kalifornii.

Jak vypadá Tvůj standardní pracovní den? Čím se bavíš po práci?

Obvykle dorazím do práce kolem 10. hodiny, čímž se vyhnu dopravní zácpě a u snídaně si přečtu poštu a zjistím, co je nového. A pak už se věnuji navrhování, programování a schůzování až do oběda. To si většinou skočím na chvíli na pouliční hokej a pak zase navrhuji, schůzuji a programuji až do večera :-). No a po večerech míváme doma jam session a nebo vaříme vlastní pivo.

Kolik členů má tvůj tým? Řekl bys, že fungujete maximálně efektivně?

V současnosti mám zhruba 5 kolegů vedle sebe a další část je v Číně. Takže kvůli časovému posunu vzniká nějaká ta neefektivita, ale snažíme se to minimalizovat tím, že každá část týmu pracuje na něčem trochu jiném. Jelikož náš tým je malý, s nástroji je to dost jednoduché. Používáme hlavně interní nástroje na správu bugů, kontrolu změn kódu a potom Google dokumenty.

Mohu napsat spoustu podmínek “je-li tenhle pixel světlý a tenhle tmavý, jedná se o X”. Nebo můžu dát umělé inteligenci kopu příkladů různých “X” a “O” a nechat ji ty podmínky vymyslet.Petr Zadražil

Dokázal bys na nějakém příkladě popsat, jak se umělá inteligence učí (např. pomocí TensorFlow)?

Těch možností, jak se umělá inteligence může něco naučit, je nepřeberné množství. Takový jednoduchý příklad by mohlo být rozpoznání znaku “X” a nebo “O” na vstupním obrázku. Buď na to můžu jít jako člověk a napsat spoustu podmínek ve stylu “když je tenhle pixel světlý a tenhle tmavý, bude to X”. A nebo můžu vzít umělou inteligenci, dát jí kopu příkladů různých “X” a “O” a nechat ji ty podmínky vymyslet. A právě o tom, jak se té umělé inteligence šikovně zeptatt, bude moje přednáška na akci mDevTalk.

Jak bys stručně popsal knihovnu TensorFlow a co pro Tebe v práci znamená?

Knihovna TensorFlow vlastně vznikla jako vedlejší produkt výzkumu neuronových sítí uvnitř Google. Umožňuje zapsat a efektivně provádět různé matematické operace na široké škále hardware. Pro mě to v praxi znamená, že napíšu prototyp v Pythonu, vyzkouším si ho na svém počítači. A stejný kód potom můžu pustit na velkém množství procesorů a grafických karet a výsledek použít v mobilním zařízení.

V čem si myslíš, že může být TensorFlow přínosná českým mobilním vývojářům?

Já myslím, že může posloužit jako základ budoucím projektům posouvajícím hranice možného na mobilních zařízeních. V poslední době se množí vědecké publikace s přiloženou implementací v TensorFlow. A odtud už je jenom krok k adaptaci algoritmu a využití na mobilním zařízení. Zvláště když přihlédneme k tomu, jak se mobilní zařízení stále více blíží svým nepřenosným sourozencům.

Jaké jsou podle tebe důvody k vypuštění TensorFlow jako open-source?

Na to by asi nejlépe odpověděl Jeff Dean :-). Ale já osobně si myslím, že to je celkem logický krok. Výzkum v Google často spolupracuje s univerzitami a uvolnění části kódu pro externí použití takovou spolupráci hodně zjednoduší. Zároveň větší uživatelská základna obvykle vede k větší kvalitě daného nástroje a tvoření různých podpůrných knihoven, což může vlastně zpětně pomoci při dalším výzkumu uvnitř i vně Google. Ale jak říkám, to je můj osobní odhad.

Nějaký nejděsivější příklad využití umělé inteligence, který Tě zároveň pobavil?

Já nevím jak moc je to děsivé, ale celkem mě pobavilo, když vyšel papír o neuronové síti, co umí kopírovat styly známých malířů. Jsem zvědav, kdy začne první podnikavec prodávat na Karlově Mostě tištěné portréty od Picassa.

V USA žiješ už 3 roky. Co je pro Tebe největším přínosem na práci v USA?

Já myslím, že je to ta zkušenost s jiným prostředím. Že spoustu věcí si člověk neuvědomí, dokud se někam nepodívá na delší čas. V podstatě si připadám jak Honza, co šel do světa na zkušenou.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aplikace?

Z mobilních mám hodně rád Uber. Krásně řeší problém, že v Americe je všechno hrozně daleko.

Bonusová otázka: byl jsi spoluzakladatelem oblíbeného e-shopu geekshop.cz. Která trička z něj si nosil Ty sám?

Já jsem nosil hlavně tričko s bleskem a na sváteční příležitosti RTFM z IT-Crowdu. Ono bylo takové kontroverzní a lidé mimo IT komunitu tam neviděli ten vtip a občas se na nás dívali trochu mravokárně.

Petrovi děkujeme za rozhovor a těšíme se na čtenáře, kteří dorazí! Nezapomeňte se registrovat!

Rozjedeme váš nový projekt společně?

Zanechte nám svůj kontakt a my se vám rádi ozveme.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.