Upekli jsme cookies. Dáš si s námi?

Mmm, ty voní! Na našem webu jsme upekli cookies a budeme rádi, když si dáš s námi. Používáme je nejen k tomu, aby náš web správně fungoval, ale také k anonymní analýze údajů toho, kde všude na našich stránkách mlsáš. Tak co, máš chuť?

Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
Chceš znát ingredience? Podívej se na náš recept.
AUTOR
Zbyněk Hraše
17
.
5
2016
|

Report: Informatický večer o zátěžovém testování

Vrátili jsme se zpátky na univerzitu, abychom se v rámci pravidelných informatických večerů, které pořádá FIT ČVUT, podělili o naše zkušenosti z oblasti zátěžového testování webových aplikací. V článku naleznete shrnutí a video záznam z akce.

V testingu je to o vztazích

Přednášku otevřel performance architekt Pavel Lukeš komixem o komplikovaném vztahu testerů a vývojářů.

Je totiž naneštěstí stále celkem běžné, že při odstraňování problémů a ladění výkonu je zapotřebí několik “výměn” mezi vývojářem a testerem. Celý proces se tak může nesmírně prodloužit a vzájemná nevraživost narůstá.

    Výkonnostní problémy se často nevyřeší ani po několika kolečkách. Zátěžový test proto připravuje tester a nechává ho spouštět přímo vývojářem.  

A ještě jedno ponaučení:

S performance testy začněte tam, kde vám architekt systému říká, že je všechno bez problémů.Pavel Lukeš

Živá ukázka zátěžového testu

Následně nás Jan Verner uvedl do problematiky zátěžových testů a poté předvedl praktickou ukázku vytvoření, provedení a vyhodnocení zátěžového testu.

Testovali jsme naší demo aplikaci na Amazon serveru, na kterou jsme pouštěli zátěž z pěti generátorů současně, a nakonec se ji podařilo shodit.

    Průběžné výsledky lze sledovat již za běhu testu. Napětí v  

Další zdroje k přednášce:

Příběhy z praxe a výhled do budoucnosti

Po živé ukázce se na pódium dostal i leader etneteřího QA teamu Zdeněk Kalina, aby nastínil, co všechno obnáší pravidelné testování sázkového portálu s využitím tisíců virtuálních uživatelů.

Jan Verner ještě přidal postřehy ze vzdáleného testování londýnské University of Law a podělil se o svoje pocity z conference calls s Indy, kterým nerozumí ani rodilí mluvčí.

Na závěr jsem doplnil, jaký je správný proces a nastavení performance testování, jaké jsou v tomto oboru výhledy do budoucna a kam se ubírá náš produktový vývoj.

-SLIDE SHARE-

Záznam přednášky

Přečti si taky