Zdravé sezení neexistuje, postavte se k práci jako my | Etnetera

Zdravé sezení neexistuje, postavte se k práci jako my

Tak nám je přivezli. Máme v Etneteře zbrusu nové polohovací stoly, které umožňují alternovat práci ve stoje a v sedě. Pojďme se podívat, jak jsme k rozhodnutí je pořídit dospěli a proč jsme vybrali právě ty, které jsme vybrali.

Díl I.

Loni na podzim jsme začali v Etneteře rozjeli testování práce ve stoje. Všechno odstartoval článek z blogu Tima Ferrise „Přeměna kanceláře: jak zhubnout a zvýšit produktivitu v práci“, který přivedl moji pozornost k tomu, co každý tak nějak podvědomě tuší – dlouhodobé sezení je pro člověka nepřirozená a nezdravá činnost a to zdaleka nejen kvůli bolavým zádům. Vědecko-populární články nejednou dávají této všudypřítomné (ne)činnosti naší sedavé počítačové doby přívlastky jako „zabiják“ nebo „nové kouření“.

Práce ve stoje na zkoušku

Testovali jsme skoro 3 měsíce polohovací stoly zapůjčené štědře společností Ergointeriér a výsledek překvapil i nadšence jako jsem já. Ani jeden ze zhruba 15 kolegů, kteří si práci ve stoje vyzkoušeli, se k trvalému sezení už nechtěl vrátit. Po sotva 2 týdnech trvalého nebo střídavého stání při práci na počítači většina z nich zaznamenala pozitivní přínos. Týkal se nejčastěji ústupu problémů se zády, ale také menší únavy, lepší schopnosti soustředit se při některých činnostech a celkově větší „akčnost“ během pracovního dne, zajímavé byly i pozorované sociální efekty, např. větší otevřenost a jednodušší komunikace s příchozími. Když někdo přijde, postavíte se prostě vedle sebe a není tak problém vstoupit do osobní zóny druhého, pokud ale mluvíte na sedícího, je to shora a přes stůl nebo nějak divně ze strany, což není ani pro jednoho příjemné.

Výběr polohovacích stolů

Výběr polohovatelného stolu

K původním testerům se připojilo cca 10 lidí, kterým k rozhodnutí buď stačily zkušenosti kolegů, nebo se mezitím přidali k stání s klasickým spontánním řešením "udělej si sám".

Zbývalo tedy vybrat a objednat první várku 25 polohovacích stolů. Dostupné stoly je možné zhruba rozdělit do 3 kategorií podle typu ovládání:

  • mechanicky ovládané stoly s klikou
  • elektricky ovládané stoly s jedním či dvěma elektromotory – převážná většina stolů na trhu spadá do této kategorie
  • mechanicky ovládaný stůl s písty – patent americké společnosti Humanscale spojující výhody snadného ovládání elektrických stolů a nenáročnost mechanických stolů, v současnosti jediný dostupný stůl tohoto typu

Šáhli jsme si na a otestovali jsme celkem 4 typy nastavitelných stolů českých i zahraničních značek:

Náš favorit z hlediska designu i ovládání polohování byl elegantní americký Float. Ten se ale bohužel i přes veškerou snahu českého dovozce ukázal jako téměř dvakrát dražší než ostatní stoly.

Zbylé polohovací stoly na elektrické ovládání naopak cenově směle konkurují běžným kancelářským stolům střední třídy. Všechny se ocitly v cenové kategorii do 15 tisíc Kč bez DPH.

Po těsném souboji jsme nakonec zvolili OMT Freestand.

OMT Freestand od Německého výrobce Oelschläger Metalltechnik

OMT Freestand od Německého výrobce Oelschläger Metalltechnik

Zvítězil u nás díky:

  • čistému designu, rozdíly tady byly celkem malé, ale nám se prostě nejvíc líbil,
  • nejvyšší maximální výšce až 1300mm ve standardu varianty s trojdílnou nohou, která jako jediná funguje i pro našeho 207cm kolegu, ale ocení ji i všichni nad 190cm,
  • stabilitě stolu ve vysoké poloze pro práci ve stoje. Stůl je opravdu pevný i při maximálním vytažení (trojdílná noha se zde zdá být výhodou).

Stoly dorazily...

Minulý týden stoly konečně dorazily k nám do Etnetery. Montáž 25 stolů přímo na místě trvala skoro celý den.

Šťastní majitelé se u nich zabydlují a zažívají počáteční zapeklitosti s přeuspořádáním pracovního místa, nedostatečnou délkou některých kabelů a mírně zmatené pohledy sedících kolegů, vedle nichž najednou někdo během práce stojí. Abychom s ergonomií a estetikou nezůstali na půl cesty, ve druhé vlně nyní doplňujeme stoly držáky na monitory, kabelovými svody apod.

A kde je ta krev, ptáte se? Ptáte se správně. Bude. Krvácelo nás hodně a krváceli jsme rádi.

Pokračování v příštím díle.

 

 

Rozjedeme váš nový projekt společně?

Zanechte nám svůj kontakt a my se vám rádi ozveme.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.