AUTOR
Jiří Štěpán
15
.
1
2025
|

Aplikační modernizace: Proč nestačí jen přesunout software do cloudu?

V tomto komentáři si dovolím navázat na téma aplikační modernizace, které je zmíněno formou pozvánky.

Co to vlastně je taková aplikační modernizace, kdo ji potřebuje a co vlastně přinese?

V Etneteře vyvíjíme a provozujeme software již pěkných 25 let, a tedy můžeme naživo pozorovat, jak moc se tento obor mění. V některých případech překvapivě málo a někde raketovou rychlostí. A pozorujeme, jak se techniky a metodiky platné pro internetové aplikace přenášejí i do podnikových systémů, kde je potenciál k modernizaci největší.

Dnes se v kombinaci s aplikační modernizací skloňuje vliv AI, lowcode/nocode a cloudizace. Je to pravda, ale ne celá, navíc trochu zaměňuje příčinu a následek. Cloud je odpovědí na potřebu aplikační modernizace, nikoliv její příčinou.

Tou příčinou je dle mého názoru prostý fakt, že software je čím dále složitější a používá jej více lidí ve stále více případech. To platí jak ve společnosti obecně, tak ve firmách. Software se stává kritickou součástí fungování společnosti. A současně je tak komplexní, že je vhodné k jeho vývoji a provozu přistupovat podstatně jinak než před deseti lety. To firemní IT spravovalo pár ajťáků, a když to chvíli neběželo, svět se nezbořil.

Abychom získali delší perspektivu, zkusím téma trochu odlehčit citací z  legendárního textu “Real Programmers Don't Use Pascal”, který koluje po internetu od jeho vzniku.


„ … Někteří nejděsivější ze všech opravdových programátorů pracují v Kalifornii v Jet Propulsion Labs. Mnozí z nich znají celý operační systém kosmických lodí Pioneer a Voyager zpaměti. …” zdroj

A na jiném místě se pak zmiňuje pochopení kódu programu o 200 tisících řádků.

To je pěkná vzpomínka na doby dávno minulé. Ale jak velké jsou vlastně programy dnes? Mrkněte na tuto fascinující – byť také starší vizualizaci – vizualizaci:

zdroj

Jedno je z ní zřejmé na první pohled. S každou další generací se složitost programů znásobí. To samé se děje s programy používanými ve firmách, e-shopech, s webovými aplikacemi a dalšími mobilními aplikacemi. O komplexnosti systémů typu software automobilu nebo velké cloud infrastruktury ani nemluvíme.

Opravdový programátor schopný pochopit kód o 200 tisících řádcích je nám dnes většinou k ničemu. Potřebujeme tým mnohem méně schopných „pojídačů tvarohových koláčů“, kteří ale umí dohromady spolupracovat. A navíc musí pochopit, že tím hlavním je uživatel, který nikdy z principu nedokáže dostatečně přesně popsat své potřeby. A tak je nutné naučit se vyvíjet agilně a přistoupit na hru inkrementálního zlepšování a trvalé změny.

Zcela novou kapitolou jsou zaměstnanci/uživatelé z generace mileniálů a mladších. Ti již vyrostli trvale připojeni a používají velmi kvalitní globální aplikace s odladěným UX. To samé chtějí a vyžadují i po pracovních nástrojích.

Další zásadní změnou je provoz – zejména firemní software fungoval pro omezené skupiny uživatelů. Nyní se dostáváme do módu, kdy je otevřen v principu všem ve firmě odkudkoliv v módu 24/7, což přináší extrémní výzvy z pohledu spolehlivosti a bezpečnosti řešení.

Změnila se i samotná role softwaru v organizacích, které adaptují principy data driven rozhodování a masivní automatizace. Najednou můžeme digitalizovat  prakticky všechno. Jde jen o to najít za tím funkční business case. A tak objem dat, který chceme vidět, zpracovat, analyzovat a použít, roste exponenciálně.


V neposlední řadě se zcela zásadně změnil samotný princip vývoje softwaru, který se demokratizuje. Samotná práce vývojáře se již léta posouvá ze samotného kódování k propojování větších a větších aplikačních celků, využívání nástrojů na generování částí kódu. Potřebu hluboké specializace nahrazuje na jedné straně nutnost širokého rozhledu, včetně pochopení businessu, a na druhé straně potřeba takto vzniklé výstupy efektivně testovat, provozovat a monitorova. Do opasku nástrojů se přidávají věci do nedávna nevídané, jako je třeba finanční optimalizace cloudového provozu. AI toto jen zrychlý.

A právě o tom je aplikační modernizace. Neznamená to jen přesunout funkce do cloudu. Je to modernizace role IT v dnešních firmách, změna celého toolsetu, principů fungování a mindsetu. Trochu s nadsázkou lze pak říci, že je to i opuštění zažité legendy o opravdových programátorech. A nahrazení novým hrdinou, který na rozdíl od opravdových programátorů je týmovým hráčem a přijímá s pokorou změny.

Chci s vámi spolupracovat
Děkujeme za Vaši zprávu. Co nejdříve Vás budeme kontaktovat.
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.
Stáhněte si materiály zdarma
Děkujeme za Vaši zprávu. Co nejdříve Vás budeme kontaktovat.
stáhnout záznam
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.
Odebírejte náš newsletter
Děkujeme za Váš zájem.
Nastala chyba při vyplňování formuláře. Zkuste jej vyplnit znovu, nebo se nám ozvěte přímo uvedený email.

Přečti si taky